wtorek, 25 sierpnia 2015

Kotlety lwowskie

… czyli kotlety drobiowe z żółtym serem, wyglądają jak mielone, a smakują jak dewolaje :) Przy wyrabianiu masa jest dość gęsta, zwłaszcza jeśli jak ja dodacie więcej mięsa, ale po usmażeniu kotlety wychodzą soczyste, mięciutkie, przyjemnie maślane, no po prostu pyszne! Przygotowuje się je dosłownie w chwilkę, a efekt jest fenomenalny – każdy z przyjemnością sięga po dokładkę.
Przepis pochodzi z programu Kuchenne Rewolucje, znalazłam go tu.
 
Składniki: (na ok. 15 kotlecików)
- 1/2 kg piersi z kurczaka (dałam więcej, 3 filety, ok. 650 g.)
- 300 g. sera żółtego (u mnie gouda)
- 1 czerstwa bułka
- 2 żółtka
- 1 spora łyżka masła
- sól i pieprz (dałam ok. 1/2 płaskiej łyżeczki soli i odrobinę mniej pieprzu)
- szczypta gałki muszkatołowej
- do panierowania: bułka tarta
- do smażenia: masło klarowane

Przygotowanie:      
Mięso z piersi kurczaka mielimy w maszynce, dodajemy żółtka, starty żółty ser (na drobnych oczkach), namoczoną w wodzie i odciśniętą bułkę oraz masło i przyprawy. Masę wyrabiamy, aż wszystkie składniki się dobrze połączą – masa jest dość gęsta, ja po lekkim wyrobieniu rękoma zmieliłam masę w maszynce do mielenia. Z gotowej masy formujemy nieduże kotlety, panierujemy je w bułce tartej i smażymy na zloty kolor na klarowanym maśle. Smacznego :)

poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Tort Royal

... tort, w którym połączonych jest bardzo wiele szlachetnych smaków… oprócz biszkoptu, klasycznego, kakaowego znajdziecie również czekoladową bezę, czarną porzeczkę i dwa kremy – jeden czekoladowy, drugi na bazie masła orzechowego. Wykwintny smak podkreśla również poncz na bazie amaretto i cytrusów oraz kawa i kakao, którymi oprószamy biszkopty. Czysta dekadencja! Jak na wykwintny tort przystało prezentuje się on bardzo elegancko, jest naprawdę wyśmienity, zadowoli podniebienia nawet najbardziej wybrednych gości, a do tego jest bardzo podzielny – już jeden mały kawałek wystarczy, aby się nim porządnie nasycić ;) Smacznego!
Przepis, z małymi zmianami, pochodzi z tej strony.
Składniki:

Biszkopt:
- 5 jajek
- 3/4 szklanki cukru
- 1/2 szklanki mąki pszennej
- 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej
- 1/4 szklanki ciemnego, gorzkiego kakao

Poncz:
- sok z 1 cytryny = 60 g.
- sok z 1 pomarańczy = 80 g.
- 100 ml. Amaretto

Beza:
- 3 białka
- 150 g. cukru
- 1 pełna łyżka naturalnego kakao
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- 25 g. drobno posiekanych orzechów lakowych

Krem z masła orzechowego:
- 150 g. masła orzechowego (bez soli i cukru, użyłam kremowe masło orzechowe Felix)
- 75 g. masła
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 3/4 łyżeczki cynamonu
- 1/3 łyżeczki soli morskiej (pominęłam)
- 3 łyżki syropu klonowego lub miodu
- 200 g. serka mascarpone

Krem czekoladowa trufla:
- 200 g. ciemnej czekolady (dałam 1/2 na 1/2 gorzką i mleczną czekoladę, następnym razem dam więcej gorzkiej czekolady)
- 300 g. serka mascarpone
- 200 g. śmietanki kremówki 36 %
- 1/3 szklanki cukru pudru

Dodatkowo:
- 4 płaskie łyżki ciemnego, gorzkiego kakao
- 2 łyżki kawy rozpuszczalnej
- ok. 200 g. konfitury z czarnej porzeczki
Przygotowanie:
Biszkopt:
Na najwyższych obrotach miksera ubijamy białka na sztywną pianę, tak aby po odwróceniu garnka do góry dnem białka były sztywne, zwarte i nie wypadały z garnka. Nie wyłączając miksera pod koniec ubijania białek stopniowo dodajemy cukier, a następnie po kolei żółtka, ciągle ubijając masę mikserem. Na koniec wsypujemy do garnka przesianą mąkę, kakao i delikatnie łączymy je z masą – łyżką, bardzo delikatnie.
Dno tortownicy (o średnicy 23 cm.) wykładamy papierem do pieczenia, boków niczym nie smarujemy, przelewamy ciasto do formy, wstawiamy je do piekarnika nagrzanego do temperatury 170 stopni (u mnie termoobieg + góra – dół) i pieczemy ok. 40 minut (lub dłużej, do tzw. suchego patyczka).
Upieczony biszkopt wyjmujemy z piekarnika i razem z blachą upuszczamy go na podłogę z wysokości ok. 50 – 60 cm. (jeśli mamy na podłodze kafelki podkładamy ręcznik lub koc), a następnie odstawiamy go na bok, aż całkowicie wystygnie.
Po ostudzeniu dzielimy biszkopt na 2 równe części, resztę kruszymy na drobne okruszki (pokruszony biszkopt wykorzystamy do dekoracji boków tortu).
Beza:
Białka ubijamy mikserem na bardzo sztywną pianę, dodając pod koniec ubijania powoli, łyżka po łyżce cukier. Pianę ubijamy jeszcze przez około 2 minuty i po chwili dodajemy mąkę ziemniaczaną, kakao i sok z cytryny. Gotową masę przekładamy do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia, wierzch posypujemy drobno posiekanymi orzeszkami, wstawiamy bezę do piekarnika nagrzanego do temperatury 170 stopni, pieczemy ją przez 20 minut, następnie obniżamy temperaturę piekarnika do 100 stopni i pieczemy bezę przez kolejne 20 minut lub do momentu, aż beza się zapiecze i dobrze zarumieni.
Krem czekoladowa trufla:
Czekoladę roztapiamy w kąpieli wodnej, dodając w między czasie 50 g. śmietany kremówki. Po chwili odstawiamy czekoladę na bok, aby ostygła.         
Resztę śmietany kremówki oraz pozostałe składniki na krem ubijamy w garnku do otrzymania gęstego kremu. Po chwili dodajemy ostudzoną czekoladę i ponownie ucieramy masę mikserem do momentu, aż wszystkie składniki się połączą i utworzą gładki, jednolity krem.
Krem z masła orzechowego:
Wszystkie składniki (oprócz serka mascarpone) przekładamy do miski i ucieramy je przez ok.  2 – 3 minuty. Po chwili dodajemy serek mascarpone i ucieramy masę jeszcze przez ok. 1 – 2 minuty, aż krem lekko się napuszy.
Poncz:
Łączymy amaretto, sok z pomarańczy i cytryny (sok z cytrusów najlepiej przecedzić przez sitko, aby poncz nie miał miąższu).
Na paterze układamy pierwszy blat biszkoptu, ponczujemy go połową ponczu (ja poczuję torty za pomocą spryskiwacza), oprószamy 2 łyżkami kakao i łyżką kawy, smarujemy warstwą dżemu (najlepiej gładkiego, np. zmiksowanego) i wykładamy czekoladowy krem (1/4 kremu odkładamy do posmarowania boków tortu). Na krem wykładamy drugi blat biszkoptu, dokładnie go ponczujemy, oprószamy resztą kakao oraz kawy i rozsmarowujemy krem z masła orzechowego. Na wierzch układamy bezę, boki smarujemy resztą odłożonego wcześniej kremu i dekorujemy je okruszkami z biszkoptu. Można również w początkowej fazie przygotować tort zapinając wokół obręcz tortownicy, a  gdy się schłodzi zdjąć obręcz i udekorować boki tortu.
Przed podaniem tort musi schłodzić się w lodówce przez minimum 3 godziny.