poniedziałek, 19 października 2015

Eton Mess

… dwukolorowy deser truskawkowo – śmietankowy, podawany schłodzony, idealny na lato, ale nie tylko ;) Dwie warstwy: truskawkowa oraz śmietankowa z bezami, wierzch oprószony ciasteczkami digestive. W oryginale ten deser podawany jest ze świeżymi truskawkami oraz bitą śmietaną, u mnie mus truskawkowy (użyłam mrożone owoce) + krem, który zawsze wykorzystuję do tortu śmietankowego: śmietana kremówka + serek mascarpone. Ten deser jest wybitnie dobry, genialny w swojej prostocie, a podany w kieliszkach robi piorunujące wrażenie. Polecam, smacznego!
Składniki: (na ok. 5 – 6 małych porcji)
- 400 g. truskawek, świeżych lub mrożonych
- 1 mały cukier waniliowy
- 1 łyżeczka octu balsamicznego
- 2 – 3 łyżki cukru pudru (opcjonalnie)
- 400 g. śmietany kremówki 36 %
- 125 g. serka mascarpone
- 2 czubate łyżki cukru pudru
- kilka kropli aromatu waniliowego (polecam firmy Delecta)
- 30 g. bez (lub więcej, wg. uznania) + kilka do dekoracji
- 3 – 4 ciastka typu digestive, drobno pokruszone

Przygotowanie:
Truskawki posypujemy cukrem waniliowym, octem i odstawiamy na jakiś czas, aby owoce puściły sok. Truskawki mrożone warto wcześniej odrobinę rozmrozić.
Po chwili ucieramy owoce i ewentualnie do smaku dodajemy odrobinę cukru pudru, ilość wg. upodobań.
Śmietanę ubijamy z cukrem pudrem na sztywno, dodając w między czasie aromat. Pod koniec ubijania dodajemy również serek mascarpone i ubijamy krem do gładkości. Na koniec dodajemy do kremu pokruszone bezy i delikatnie wszystko łączymy.
Deser układamy w pucharkach lub kieliszkach warstwowo; najpierw mus truskawkowy, później krem śmietankowy i tak wg. uznania po kilka warstw (u mnie 2 warstwy truskawkowe i 2 śmietankowe). Wierzch posypujemy pokruszonymi ciasteczkami i dekorujemy bezą.
Ze względu na bezy, które są w kremie deser przygotowujemy bezpośrednio przed podaniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz