poniedziałek, 9 lutego 2015

Makowiec last minute

makowiec, który można przygotować w ostatniej chwili i to dosłownie – jego przygotowanie zajmie Wam niecałe 2 kwadranse ;) Jest to troszkę inny makowiec niż klasyczny, tradycyjny makowiec zwijany – nie ma spodu, ani żadnego ciasta, to taki makowiec z samego maku wzbogaconego o mnóstwo bakalii, orzechy i czekoladę. Makowiec czekoladowy, wytrawny, bardzo elegancki i świąteczny, u mnie tym razem w formie tortu… Smacznego!
Składniki:
- 850 g. gotowej masy makowej (domowej lub gotowej ze sklepu, u mnie już klasyczne masa firmy Helio)
- 130 g. zmielonych migdałów
- 5 jajek, w temperaturze pokojowej
- 1 aromat migdałowy (opcjonalnie, jeśli masa jest mało aromatyczna)
- 1/3 szklanki śmietany kremówki (70 g.)
- po 50 g.: orzechów laskowych, migdałów, skórki pomarańczowej i śliwki kalifornijskiej
- 150 g. czekolady (dowolnej, najlepiej ciemnej, u mnie 3 rodzaje czekolady: gorzka, mleczna i biała)
- 1 jabłko starte na tarce, lekko odciśnięte z nadmiaru soku (70 g.)

Dodatkowo: (dekoracja)
- polewa czekoladowa (z tegoprzepisu, z 1,5 porcji) i kandyzowane wiśnie
LUB
- cukier puder i wiórki mlecznej czekolady
Przygotowanie:
Dno tortownicę (o średnicy 23 – 25 cm.) wykładamy papierem do pieczenia, boki smarujemy masłem i oprószamy mąką lub bułką tartą. Wszystkie składniki ciasta ucieramy na niskich obrotach.
Do misy miksera przekładamy masę makową (oraz aromat, jeśli używamy) i ucieramy ją z mielonymi migdałami. Po chwili dodajemy żółtka, śmietanę i ucieramy masę do połączenia się wszystkich składników. Po chwili dodajemy jabłko, posiekane orzechy (najlepiej podprażyć je na suchej patelni i obrać ze skórki), skórkę pomarańczową oraz posiekaną czekoladą i jeszcze przez chwilę ucieramy masę mikserem, krótko, tylko do połączenia się składników. Na koniec dodajemy ubite na sztywno białka.
Gotową masę przekładamy do tortownicy (u mnie tortownica o średnicy 23 cm.), wstawiamy ją do piekarnika nagrzanego do temperatury 170 stopni i pieczemy makowiec ok. 45 – 50 minut.
Po upieczeniu makowiec z gotowej masy makowej może być bardzo wilgotny (gotowe masy są dość wodniste), trzeba go zostawić na noc bez przykrycia na blacie, aby odparował – następnego dnia będzie o wiele lepszy, bardziej zwarty i stabilny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz