niedziela, 19 czerwca 2016

Kostka alpejska

… doskonale wszystkim znany przekładaniec, elegancki, podzielny, rodzinny, w trochę nowszej wersji :) Znajdziecie w nim mnóstwo słodkich smaków… masę kajmakową, bezy, śmietanę kremówkę, ale wszystko idealnie równoważy lekko kwaskowaty dżem z czarnej porzeczki oraz domowy likier kawowy. Ta kostka to absolutny faworyt wśród ciast na wyjątkowe okazje, to zdecydowanie ciasto tortowe, wyjątkowe, nietypowe i z pewnością zadowoli podniebienia najbardziej wybrednych gości, choć zdarzą się i tacy co stwierdzą, że ciasto jest za słodkie ;) Bardzo je Wam polecam, smacznego… a tu moja inspiracja :)
Składniki:

Biszkopt: (z tego przepisu)
- 2 duże jajka                    
- 1/3 szklanki cukru                    
- 1 łyżeczka cukru waniliowego                
- 1 płaska łyżka mąki pszennej                           
- 1 budyń czekoladowy bez cukru (opakowanie na 0,5 litra mleka)

Poncz:
- 50 ml. letniej, przegotowanej wody
- 30 ml. likieru Baileys

Krem kajmakowy:
- 175 g. masła
- 200 g. gotowej masy kajmakowej, np. firmy Gostyń
- 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
- 60 ml. likieru Baileys
- 140 g. bezików (suchych w środku, nie piankowych)

Krem śmietankowy:
- 300 g. śmietany kremówki 36 %
- 2 łyżki cukru pudru
- kilka kropli aromatu waniliowego (Delecta)
- 1 śmietan – fix

Dodatkowo:
- kilka łyżek dżemu z czarnej porzeczki, gładkiego, najlepiej domowego
- 4 paczki herbatników (40 sztuk) lub solone krakersy (w wersji mnie słodkiej)
- 30 g. gorzkiej czekolady
- kilka bez do dekoracji
Przygotowanie:
Biszkopt:
Na najwyższych obrotach miksera ubijamy białka na sztywną pianę. Nie wyłączając miksera pod koniec ubijania białek stopniowo dodajemy cukier, a następnie po kolei żółtka, ciągle ubijając masę mikserem. Na koniec wsypujemy do garnka mąkę, budynie i delikatnie wmieszujemy je do masy łyżką lub szpatułką.
Dno blaszki (o wymiarach 21 x 21 cm.) wykładamy papierem do pieczenia, przelewamy ciasto do formy, wstawiamy je do piekarnika nagrzanego do temperatury 170 stopni i pieczemy ok. 25 – 30 minut, do tzw. suchego patyczka.
Upieczony biszkopt wyjmujemy z piekarnika i studzimy go na blacie.
Krem kajmakowy:
Miękkie masło ucieramy na jasny, puszysty krem. Po chwili dodajemy do masy kawę, kajmak (w kilku partiach) i ucieramy masę do otrzymania gładkiego kremu. Do gotowego kremu, nie przerywając ucierania powoli wlewamy likier i ucieramy masę jeszcze przez chwilę, tylko do połączenia się składników. Na koniec dodajemy drobno pokruszone bezy i gotowe :)
Krem śmietankowy:
Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno dodając pod koniec ubijania do smaku cukier puder oraz aromat i śmietan – fix.
Ostudzony biszkopt ponownie wkładamy do blaszki w której piekło się ciasto (a najlepiej na blaszce odrobinę mniejszej, np. 20 x 20 cm.), wyłożonej czystym papierem do pieczenia, równomiernie ponczujemy biszkopt (wystarczy wymieszać razem oba składniki ponczu), wykładamy krem kajmakowy, układamy pierwszą warstwę herbatników (lub krakersy), dżem porzeczkowy, drugą warstwę herbatników (lub krakersy), a na wierzch krem śmietankowy. Krem śmietankowy dekorujemy czekoladą startą na drobnych oczkach tarki i bezikami. Przed podaniem należy schłodzić ciasto w lodówce przez minimum kilka godzin, a najlepiej włożyć ciasto do lodówki na całą noc – kolejnego dnia rozpływa się w ustach…

2 komentarze: