poniedziałek, 12 maja 2014

Porzeczkowiec

… pyszny, porzeczkowy przekładaniec, idealny na większe, rodzinne spotkania – jest  bardzo duży i bardzo podzielny :) W tym cieście znajdziecie bardzo wiele smaków, ale idealnie się one ze sobą komponują. Ciasto to kakaowe blaty, lekko czekoladowe, dość wilgotne, nasączone dodatkowo odrobiną alkoholu. Ciasto wyrasta mi zawsze z dołkiem po środku, ale da się je podzielić na 2 równe części. Poncz można pominąć, gdyż ciasto samo w sobie jest wilgotne, ale myślę, że taka odrobina alkoholu wzbogaca jego smak ;) Jeden krem to krem na bazie serka kanapkowego, drugi klasyczny – z bitej śmietany. Słodycz ciasta przełamuje dżem z czarnej porzeczki. Całość smakuje po prostu WYBITNIE, ciasto rozpływa się w ustach i pozostawia naprawdę niezapomniane wrażenia… Jedyne co zmienię, to następnym razem dodatkowo dodam na którąś warstwę ciasta orzechy włoskie… będzie jeszcze pyszniej ;) Kremy zrobiłam z 1,5 porcji. Smacznego.
Przepis pochodzi ze strony Moje Wypieki.
Składniki:

Ciasto:
- 3/4 szklanki oleju rzepakowego
- 1/2 szklanki wody
- 1 szklanka cukru
- 5 płaskich łyżek kakao
- 5 jajek
- 1/2 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej

Krem z serka kremowego:
- 200 g. miękkiego masła
- 500 g. kremowego serka kanapkowego (u mnie serek Twój Smak Piątnicy)
- 5 łyżek cukru pudru

Krem śmietankowy:
- 500 ml. śmietany kremówki 36%
- 2 łyżki cukru pudru
- 4 pełne łyżki serka mascarpone (lub 2 śmietan – fixy)

Dodatkowo:
- 1,5 słoiczka dżemu z czarnej porzeczki (1 słoik = 450 g.)
- 50 g. startej na tarce mlecznej lub gorzkiej czekolady

Poncz:
- 1/2 szklanki likieru z czarnej porzeczki (u mnie sok z czarnej porzeczki)
- 1/4 szklanki wody ( u mnie wódka)
Przygotowanie:
Ciasto:
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Olej, wodę, 1 szklankę cukru oraz kakao przekładamy do małego rondelka, wstawiamy je na gaz i gotujemy na wolnym ogniu, aż cukier się rozpuści. Gdy masa się zagotuje zdejmujemy ją z ognia i odstawiamy na bok, aż całkowicie wystygnie.
Mąkę, proszek i sodę oczyszczoną przesiewamy przez sitko i odstawiamy na bok.
Białka ubijamy na sztywną pianę, dodając pod koniec ubijania stopniowo, łyżka po łyżce cukier. Następnie dodajemy wszystkie żółtka i ubijamy masę do otrzymania kremowej pianki. Gdy masa będzie już ubita dodajemy przestudzoną masę czekoladową i dokładnie łączymy całość szpatułką lub mikserem na wolnych obrotach. Na koniec dodajemy przesiane suche składniki i delikatnie łączymy wszystkie składniki szpatułką.
Gotowe ciasto przelewamy do blaszki (o wymiarach 25 x 35 cm.) wyłożonej na dnie papierem do pieczenia (boków niczym nie smarujemy) , wyrównujemy lekko powierzchnię ciasta, wstawiamy je do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni i pieczemy ok. 40 – 45 minut, do tzw. suchego patyczka.
Ciasto studzimy w uchylonym piekarniku. Po wystudzeniu wyjmujemy je z formy i dzielimy na 2 równe blaty.
Krem z serka kanapkowego:
Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową.
Miękkie masło ucieramy z cukrem w misie miksera do otrzymania gładkiego, puszystego i jasnego kremu (cukier wcześniej należy przesiać przez sitko). Po chwili dodajemy porcjami serek i cały czas ubijamy masę do otrzymania gładkiego kremu.
Krem śmietankowy:
Śmietana  i serek mascarpone powinny być bardzo dobrze schłodzone.
Śmietanę i mascarpone przekładamy do garnka i ubijamy je razem mikserem do otrzymania gęstego kremu. Pod koniec ubijania dodajemy przesiany cukier puder. Uwaga – kremu nie ubijamy zbyt długo, ponieważ może się zwarzyć.
Na płaskiej tacy układamy pierwszy blat ciasta, lekko go ponczujemy i rozsmarowujemy połowę dżemu z czarnej porzeczki. Na dżem wykładamy masę z serka kremowego, delikatnie ją wyrównujemy i układamy drugi blat kakaowego ciasta. Wierzch ciasta ponownie lekko ponczujemy, rozsmarowujemy resztę dżemu, wykładamy krem śmietankowy, delikatnie go wyrównujemy i posypujemy wierzch ciasta startą czekoladą.
Przed podaniem schładzamy ciasto w lodówce, następnie kroimy je na kwadraty i układamy na paterze.
Ciasto przechowujemy w lodówce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz