wtorek, 22 października 2013

Domowy ekstrakt waniliowy

… rozpoczęcie sezonu pierniczkowego zaczynam od podania przepisu na domowy ekstrakt waniliowy – przygotujcie go już dziś, a będzie gotowy na święta :) Jeśli lubicie aromat wanilii jest to najlepszy sposób na zatrzymanie jej smaku i zapachu na bardzo, bardzo długo, bo można go przechowywać nawet kilka miesięcy, a oprócz tego taki ekstrakt jest kilkakrotnie tańszy niż w sklepie i przede wszystkim jest w 100 % naturalny, pozbawiony konserwantów, stabilizatorów i innych, zbędnych polepszaczy smaku. Do jego przygotowania potrzebujecie zamykaną buteleczkę lub karafkę, wódkę, laski wanilii i to wszystko :)
Przepis pochodzi ze strony Moje Wypieki.
Na zdjęciu świeży ekstrakt - chwilę po przygotowaniu :)
Składniki:
- 3 soczyste, duże strąki wanilii
- 1 szklanka wódki
- szklana buteleczka lub karafka z zamknięciem

Przygotowanie:
Laski wanilii przecinamy wzdłuż na pół, wkładamy je do szklanej butelki, wlewamy do buteleczki wódkę (do całkowitego przykrycia strąków), zamykamy ją i potrząsamy butelką, aby składniki się wymieszały i dobrze połączyły.
Ekstrakt przechowujemy w ciemnym, suchym miejscu (ale nie w lodówce), co pewien czas energicznie wstrząsamy buteleczką.
Już po tygodniu ekstrakt nabierze ciemniejszej barwy, jednak po dwóch miesiącach osiągnie pełny aromat i wtedy jest gotowy do użycia. Dojrzały ekstrakt z wanilii ma kolor mocnej herbaty.
Jeśli połowę ekstraktu zużyjecie, warto uzupełnić buteleczkę alkoholem i odłożyć do ponownego wzmocnienia aromatu. Co pewien czas warto dodawać do niego również laski wanilii, nawet te puste, by wzmocnić aromat ekstraktu.
Im więcej lasek wanilii, tym aromat jest mocniejszy a kolor ciemniejszy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz