piątek, 20 czerwca 2014

Nocna drożdżówka

… dzisiejszy wpis będzie bardzo krótki ;) Drożdżówka nocna… szybki przepis, szybkie przygotowanie i błyskawicznie szybko znikająca, świeża, pachnąca drożdżówka… Najlepsza jeszcze na ciepło z pyszną, chrupiącą kruszonką na wierzchu, choć podobno z każdym kolejnym dniem zyskuje na smaku… Można dodać do niej na wierzch również owoce (najlepiej małe). Jest to doskonały przepis dla początkujących – to drożdżówka bez wyrabiania, ugniatania, doskonała w swojej prostocie. Smacznego.
Składniki:

Dzień 1:         
- 1/2 szklanki oleju    
- 1 szklanka mleka     
- 1 szklanka cukru
- 1 duży i 1 mały cukier waniliowy (razem 45 g.)    
- 3 całe jajka   
- duża szczypta soli   
- 50 g. świeżych drożdży      

Dzień 2:         
- 500 g. mąki pszennej

Kruszonka:
- 1 pełna szklanka mąki pszennej (180 g.)
- 1/2 kostki masła śmietankowego (100 g.)
- 1/2 szklanki cukru (115 g.)
- 1 cukier waniliowy (15 g.)

Przygotowanie:
Ciasto:
Wszystkie składniki przekładamy do miski, zachowując kolejność: na dno jajka (dokładnie roztrzepane), drożdże, cukier, sól, a na koniec płyny, przykrywamy miskę ściereczką i odstawiamy ją na bok na całą noc (nie mieszamy składników).
Na drugi dzień dosypujemy do naszych składników mąkę, wyrabiamy ciasto łyżką lub mikserem, przelewamy je do formy (u mnie blaszka 25 x 35 cm. wyłożona papierem do pieczenia) i odstawiamy na bok, do podrośnięcia.
Gdy ciasto podwoi swoją objętość posypujemy je kruszonką, wstawiamy do zimnego piekarnika i pieczemy do tzw. suchego patyczka, ok. 1 godzinę w temperaturze 170 stopni (lub krócej jeśli używamy termoobiegu).
Kruszonka:
Wszystkie składniki przekładamy do małej miseczki i przez chwilę zagniatamy je razem pocierając między palcami tak, aby powstała nam kruszonka (grudki pokruszonego ciasta).
Kruszonkę pieczemy zawsze na delikatnie złoty kolor – jeśli ciasto zacznie się za szybko rumienić warto przykryć je folią aluminiową. Smacznego :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz