piątek, 20 grudnia 2013

Pierniczki staropolskie z powidłami i marcepanem

… to już chyba ostatnie pierniczki w tym roku :) Pierniczki bardzo aromatyczne, korzenne, nadziane powidłami śliwkowymi i słodkim, domowym marcepanem. Ciasto na te pierniczki to masa z przepisu na długo leżakujący piernik staropolski. Po upieczeniu piernika zostało trochę masy, więc postanowiłam zrobić z niej pożytek, szybko zrobiłam pierniczki i muszę Wam powiedzieć, że są genialne! Szkoda, że jest ich tylko 16 :( Od polukrowania minęły niecałe 2 godziny, a połowy pierniczków już nie ma… Aromat piernikowy podczas pieczenia unosił się w całym domu i pozostał w powietrzu jeszcze na długo po upieczeniu pierniczków…
Bardzo je Wam polecam, zaraz za pierniczkami alpejskimi to najlepsze świąteczne pierniczki. Najlepiej upiec je na ostatnią chwilę, kilka dni przed świętami.
Składniki:
Zajrzyj do przepisu na piernik staropolski.
Przygotowanie:
Z gotowej masy piernikowej (ocieplonej do temperatury pokojowej) wykrawamy pierniczki o dowolnym kształcie (u mnie kółka). Na połowę pierniczków nakładamy odrobinę powideł i marcepan, przykrywamy je drugim pierniczkiem i dokładnie dociskamy brzegi pierniczków, aby nadzienie nie wypłynęło podczas pieczenia. Na koniec można jeszcze delikatnie uformować pierniczki, jeśli straciły kształt podczas formowania brzegów.
Gotowe pierniczki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, wstawiamy je do piekarnika nagrzanego do temperatury 170 stopni i pieczemy je ok. 10 – 15 minut, aż się napuszą i zarumienią. Tuż po upieczeniu pierniczki mają być jeszcze delikatnie miękkie, gdy wystygną osiągną właściwą konsystencję.
Po całkowitym ostygnięciu pierniczków dekorujemy je czekoladą lub lukrem, a później chowamy do puszek. Smacznego :)
Pierniczki dołączam do Festiwalu Pierniczków Majanki.
Festiwal

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz