poniedziałek, 16 grudnia 2013

Mini pierniczki na brzeg kubka

… czyli pomysł na to, jak urozmaicić i „ubrać w świąteczne ubranka” filiżankę kawy lub kubek gorącej czekolady, czy herbaty :) Najbardziej popularnym dodatkiem na brzeg kubka jest oczywiście miniaturowy domek z piernika, ale mimo tego, że jest to domek miniaturka zajmuje naprawdę sporo czasu (zwłaszcza, jeśli musimy przygotować ich więcej) dlatego dla tych, którzy nie mają anielskiej cierpliwości do tych cudeniek podaję Wam szybszą wersję pierniczków na kubek i choć nie są to pierniczki 3d wyglądają równie uroczo… :)
Ciasto na pierniczki może być oczywiście dowolne, Wasze ulubione, najlepiej takie, które w miarę możliwości zachowuje kształt i nie zmienia formy podczas pieczenia. Ja tym razem skorzystałam z tego przepisu.
Aby wykonać takie pierniczki potrzebne nam będą małe foremki do ciastek / pierniczków – mi udało się je kupić w sklepie meblowym Agata.
Z gotowego piernikowego ciasta wykrawamy małe pierniczki i w każdym z nich od dołu wycinamy otworki o szerokości ok. 3 mm. i wysokości ok. 1 cm. Jak zrobić takie otworki? Możecie zrobić foremkę z kawałka niepotrzebnej blaszki lub starej foremki (przyda się tu męska ręka), która posłuży nam jako prostokącik do wycinania otworków, można również zrobić takie otworki wycinając je bezpośrednio w cieście nożem lub przygotować sobie z sztywnego papieru szablon o takich wymiarach i od niego wykrawać otworki, wtedy wszystkie otworki będą równe.
Po upieczeniu jeszcze ciepłe pierniczki układamy na filiżance lub szklance, aby otworki dopasowały się do szklanki. Później będzie to już niemożliwe, ponieważ pierniczki lekko stwardnieją.
Gotowe pierniczki można jeszcze dodatkowo ozdobić, choć już same w sobie są naprawdę prześliczną dekoracją :)
Pierniczki dołączam do 7 Festiwalu Pierniczków Majanki.
Festiwal

2 komentarze:

  1. Świetne są te pierniczki. Też mam takie foremki, a właściwie mam z choinką i ludzikiem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma jak gotowa foremka. Ja przy tych miałam dwa razy więcej pracy, bo choć miałam mini foremki to bez otworków i najdłużej schodziło mi właśnie z ich zrobieniem, ale warto było ;)

      Usuń