niedziela, 23 marca 2014

Najlepsze kruche rożki z marmoladą

… pyszne, słodkie i najbardziej kruche jakie tylko jesteście w stanie sobie wyobrazić :) Są bardzo delikatne, miękkie i tak kruche, że przy przegryzieniu słychać przyjemne pękanie kruchego ciasta. Większość przepisów przechwala kruchość ciasteczek, ale te są naprawdę wyjątkowe – jeśli szukasz idealnego przepisu, to właśnie go znalazłeś! Wypróbowałam go już wiele razy i za każdym razem rożki wychodzą perfekcyjne, cudownie pyszne i rozpływające się w ustach :) Tym razem zrobiłam je z marmoladą, ale możecie je zrobić w zasadzie z każdym, Waszym ulubionym nadzieniem. Zamiast rożków możecie też zrobić klasyczne małe rogaliki.
Przepis pochodzi z mojego starego zeszytu z przepisami, źródło: wycinek jakiejś starej, kolorowej gazety z przepisami.
Składniki: (na ok. 40 sztuk)
- 500 g. mąki pszennej + 2 łyżki
- 45 g. świeżych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 60 ml. ciepłego mleka
- 250 g. margaryny Kasi
- 2 małe jajka
- szczypta soli
- kilka kropli aromatu śmietankowego lub waniliowego

Dodatkowo:
- marmolada wieloowocowa, nutella lub każdy inny gęsty krem lub dżem
- cukier puder

Przygotowanie:
Najpierw przygotowujemy zaczyn drożdżowy: do miseczki kruszymy drożdże, dodajmy 1 łyżeczkę cukru, 2 łyżki mąki i ciepłe (nie gorące!) mleko, rozcieramy składniki łyżką, aż się dokładnie połączą i odstawiamy zaczyn w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Do dużej miski przesiewamy mąkę, ścieramy do niej na tarce o małych oczkach margarynę, dodajemy jajko, szczyptę soli, aromat, wyrośnięty zaczyn drożdżowy, ugniatamy wszystko rękoma, aż ciasto będzie miękkie i gładkie, formujemy kulę i odstawiamy ją na ok. 1 – 2 kwadranse w ciepłe miejsce „do napuszenia”.
Następnie dzielimy ciasto na kilka części, każdy kawałek ciasta cienko rozwałkowujemy na blacie podsypanym mąką, wycinamy kwadraty, na środek każdego kwadracika nakładamy marmoladę, składamy kwadraciki naprzeciwległymi rogami do siebie tworząc rożek i sklejamy boki, dokładnie dociskając brzegi widelcem, najlepiej z obu stron rożka.
Gotowe rożki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując między nimi małe odstępy, wstawiamy je do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni i pieczemy ok. 8 – 10 minut, aż się delikatnie zarumienią.
Po ostygnięciu posypujemy rożki cukrem pudrem… smacznego :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz