środa, 12 lutego 2014

Ciasto na pizzę (pizza włoska)

… można by rzec pizza idealna, jakby nie było włoska pizza jest najlepsza ;) Sekretem dobrej pizzy jest oczywiście ciasto na pizzę i dziś właśnie o nim. Praktyka czyni mistrza i z czasem można wyczuć konsystencję ciasta na pizzę i później robić ją już „na oko”, dla tych, co dopiero próbują i szukają smaku genialnej, włoskiej pizzy bardzo Wam polecam ten przepis. Pamiętajcie tylko, aby zacząć przygotowanie ciasta na pizzę ok. 2 godziny wcześniej, aby ciasto miało czas na prawidłowe wyrośnięcie. A dalej to już tylko sos pomidorowy, ulubione dodatki, zioła i gotowe… bon appettit!

Składniki: (na 2 pizze o średnicy 26 – 30 cm.)
- 300 ml. ciepłej wody
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka cukru
- 25 g. drożdży
- 10 g. soli
- 500 g. mąki pszennej

Przygotowanie:
Do dużej miski przesiewamy mąkę, po środku robimy dołek.
W połowie wody rozpuszczamy drożdże z cukrem, przelewamy je do mąki i odstawiamy na bok, na ok. 5 minut, aż drożdże zaczną pracować.
W reszcie wody rozpuszczamy sól, dodajemy olej, łączymy wszystko razem, przelewamy mieszankę do mąki i zagniatamy ciasto, aż będzie miękkie i gładkie. 
Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy je w ciepłe miejsce, aż podwoi swoją objętość.
Gdy ciasto wyrośnięte przekładamy je na blat oprószony mąką, dzielimy je na 2 równe części, rozwałkowujemy na okrągłe placki, przekładamy do blaszki, układamy ulubione dodatki i gotowe.
Pizze pieczemy w temperaturze ok. 230 stopni (termoobieg) ok. 15 minut, do pierwszego, lekkiego zarumienienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz