środa, 13 listopada 2013

Mini domki z piernika na brzeg kubka (projekt)

 … jeśli piernikowa chatka jest dla Was za dużym wyzwaniem znalazłam dla Was małą alternatywę w dosłownym tego słowa znaczeniu, a mianowicie mini domek :) Jest to domek miniaturka, który jest genialnym bożonarodzeniowym dodatkiem do kubka gorącej herbaty lub czekolady. Wyobrażacie sobie świąteczny poranek z śniadaniem do łóżka i kubkiem herbaty z piernikowym domkiem na brzegu? Nic prostszego – napiszcie list do Świętego Mikołaja, a być może Wasze marzenia się spełnią, ale pomóżcie troszkę Mikołajowi i zróbcie mu domki :) Są cudowne, ale są naprawdę dużym wyzwaniem – wymagają anielskiej cierpliwości, a Mikołaj przed świętami jest strasznie zabiegany dlatego trzeba mu pomóc :) Być może gdzieś się już natknęliście na te cudeńka, jeśli nie cieszę się, że mogę się z Wami nimi podzielić. No to do dzieła:
Najlepszym ciastem piernikowym do budowy mini domków będzie ciasto, które jest bardzo miękkie, plastyczne, takie które zachowuje kształt i nie zmienia formy podczas pieczenia. Polecam Wam do tego 2 przepisy: czeskie pierniczki tradycyjne lub szwedzkie pierniczki Pepparkakor. Możecie również wykorzystać każde inne, Wasze ulubione ciasto piernikowe, z którego powstają płaskie, równe pierniczki :)

Czeskie pierniczki tradycyjne: (cytuję za autorką przepisu)

Składniki:
- 800 g. mąki pszennej
- 140 g. cukru pudru   
- 60 g. tłuszczu
- 55 g. miodu  
- 110 g. jajek  
- 1,5 łyżeczki sody      
- 2 łyżeczki przyprawy do pierników (ja daję więcej, jedno całe opakowanie przyprawy i 2 łyżeczki cynamonu)   
Przygotowanie:
W małym garnuszku rozpuszczamy miód i masło.        
W dużej misce łączymy mąkę, cukier, sodę i przyprawy, po chwili wlewamy do nich ciepły miód z masłem, wszystko razem przemieszujemy, dodajemy roztrzepane jajka i szybko, energicznie zagniatamy ciasto. Gotowe ciasto odkładamy w chłodne miejsce na ok. dwa dni (ewentualnie można pierniczki schłodzić w lodówce przez cały dzień i zrobić je tego samego dnia wieczorem).
Schłodzone ciasto rozwałkowujemy cieniutko, maksymalnie na ok. 5 mm, ponieważ pierniczki sporo rosną w piekarniku, smarujemy je jajkiem z dodatkiem jednej łyżeczki cukru pudru (to dla ładnego koloru) lub mlekiem skondensowanym posłodzonym odrobiną cukru pudru, wstawiamy je do piekarnika  nagrzanego do temperatury 160 – 170 stopni i pieczemy kilka minut, aż się ładnie zarumienią – patrz instrukcje poniżej.

Przygodę z miniaturowym domkiem najlepiej zacząć od przygotowania projektu i szablonów. Najlepiej na kartce papieru odrysować sobie poszczególne elementy domku, wyciąć je i zobaczyć jak taki domek wygląda w skali 1:1. Na tym etapie możemy dopracować małe szczegóły takie, jak np. szerokość drzwi naszych domków. Wybieramy nasze ulubione kubki lub filiżanki na których później umieścimy domki i dopasowujemy ich krawędzie do szerokości drzwi naszego domku :) I tu na wstępie mam dla Was małą uwagę – najlepiej przygotować węższe drzwi, jeśli po upieczeniu będą za małe zawsze można je przyciąć do właściwego rozmiaru, a jeśli drzwi będą za szerokie domki będą spadać z filiżanek.
Pomysł na domki zaczerpnęłam z tej strony.

Na każdy domek potrzebujemy 6 elementów:
- 2 ścianki boczne o wymiarach 2 cm. x 2 cm.,
- 2 ścianki frontowe o wymiarach 2 cm. x 3 cm. w tym otworek (drzwi) 0,5 – 1 cm. x 1,5 cm. i trójkąt równoboczny (dach) o wysokości 1,5 cm.
- 2 daszki o wymiarach 2,5 cm. x 3 cm.

Lukier:
- 1 białko
- ok. 120 – 150 g. przesianego cukru pudru
- kilka kropli soku z cytryny
- brązowy barwnik spożywczy

Białko ubijamy na sztywno pianę, stopniowo dosypując do niego cukier puder. Jeśli lukier będzie za gęsty dodajemy odrobinę soku z cytryny, jeśli będzie za rzadki dodajemy więcej cukru pudru – ilość cukru pudru zależy od wielkości białka, czasem potrzeba go więcej, czasem mniej. Lukier jest gotowy, gdy tworzy gęsty stożek.
Część lukru zabarwiamy na jasno – brązowy kolor (będzie to klej do sklejania domku), resztę lukru zostawiamy w kolorze białym do dekoracji domku.

Przygotowane wcześniej ciasto piernikowe (najlepiej wcześniej schłodzone w lodówce) rozwałkowujemy na cienki duży placek o grubości ok. 2 – 4 mm. (najlepiej zrobić to od razu na papierze do pieczenia), przykładając do niego szablony wycinamy z ciasta poszczególne elementy na domek, wstawiamy ciastka do piekarnika i pieczemy je zgodnie z instrukcją danego przepisu, zwykle ok. 5 – 8 minut, nie pieczemy pierniczków za długo, aby nie były za twarde.
Upieczone pierniczki zostawiamy do całkowitego ostygnięcia, a następnie przechodzimy do dekoracji. Najpierw łączymy ze sobą boczne ścianki z ściankami frontowymi, sklejamy je na gęsty lukier zabarwiony odrobiną brązowego barwnika spożywczego i odstawiamy je na bok, aż ścianki dokładnie zastygną. Domki można skleić również karmelem (czyli rozpuszczonym cukrem). 
Gdy ścianki zastygną doklejamy do ścianek daszki, ponownie odstawiamy domki na bok, aż lukier całkowicie sklei wszystkie elementy, a na koniec wg. własnych preferencji i upodobań dekorujemy domek lukrem :)
Gotowe domki przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku. Miłej pracy :)

1 komentarz:

  1. Zakochałam się w tych domkach :) wlasnie wycięłam szablony i zaraz zabieram się do pracy 😄 👍🏻

    OdpowiedzUsuń