poniedziałek, 11 listopada 2013

Krajanka piernikowa z marcepanem i powidłami

… nieznośnie słodkie cudo z przepisu Bajaderki, które jest obowiązkowym wypiekiem w okresie bożonarodzeniowym :) Jest to bardzo słodkie ciasto, ale taki jego urok – raz w roku można sobie pozwolić na taki luksus :) Wszystkie smaki są cudownie połączone, idealnie do siebie pasują i naprawdę uzależniają – mimo, że każdy kawałeczek ma mnóstwo kalorii trudno się powstrzymać, by nie zjeść tego ciacha zanim przyjdą święta :) Jest to świetne ciasto na ćwiczenie silnej woli, aby odpowiednio zmiękło trzeba je przygotować dużo wcześniej – może przeleżeć zamknięte w puszce nawet kilka tygodni (choć z reguły jest pyszne już po 3 – 4 dniach) i trzeba mieć wtedy naprawdę silną wolę, aby go nie zjeść i ochronić je przed wszystkimi łakomczuchami. Z reguły ciasto znika za szybko i jeszcze przed świętami trzeba piec drugą krajankę, od razu się na to przygotujcie :) Jak dla mnie jest to absolutny piernikowy hit, cudownie pachnący zimą, świętami, z bogactwem bardzo różnorodnych smaków: marcepanu, powideł śliwkowych, korzennych przypraw, bakalii, pomarańczy, miodu… na pewno wszyscy miłośnicy  bożonarodzeniowych smaków będą usatysfakcjonowani :)
Jedyne co zmieniłam w przepisie to troszkę ograniczyłam w nim ilość cukru (polecam, bo krajanka jest naprawdę bardzo słodka).
Składniki:

Ciasto piernikowe:
- ok. 3 i 1/3 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- drobno posiekane orzechy  (ja dałam 1/2 szklanki)
- skórka pomarańczowa w ilości dowolnej (ja dałam 1/2 szklanki)
- 1/2 szklanki miodu (~ 190 g.)
- 1 szklanka cukru (ja dałam 3/4 szklanki)
- 1/2 kostki dużego masła – 125 g. masła
- 1 łyżka cynamonu
- 1 łyżeczka kardamonu
- 1 łyżeczka imbiru
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 1/2 łyżeczki zmielonych goździków
- 1/4 płaskiej łyżeczki pieprzu
- 1/4 łyżeczki ziela angielskiego[1]
- 1 jajko

Masa marcepanowa: (~ 350 – 400 g.)
- 225 g. pasty migdałowej (gotowej lub domowej, przepis tu)
- 1/2 szklanki cukru (można dać mniej, np. 1/3 szklanki)
- 2 żółtka
- 1/3 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżka mleka
- 1 łyżka soku pomarańczowego
- 1 łyżka soku cytrynowego
- 1 łyżeczka olejku migdałowego

Lukier:
- 1 pełna szklanka cukru pudru
- 3 łyżki koniaku (koniak mnożna zastąpić rumem lub jeśli chcecie lukier bez alkoholu wodą, sokiem z cytryny lub wodą z odrobiną aromatu rumowego)

Dodatkowo:
- 1 słoik powideł śliwkowych (świetnie pasuje również czekośliwka)
Przygotowanie:
Ciasto:
Mąkę przesiewamy do małej miski, dodajemy  proszek do pieczenia, sodę, sól oraz posiekane orzechy i skórkę.
Miód, cukier i masło wkładamy do dużego garnka, wstawiamy je na gaz i mocno rozgrzewamy (uważamy, aby ich nie zagotować!), dodajemy przyprawy korzenne i wszystko dokładnie razem łączymy. Po chwili stopniowo dodajemy do nich mąkę, ciągle mieszając, aż ciasto zacznie odchodzić od ścianek garnka (mąki dodajemy tyle, aby ciasto było gęste jak plastelina, nie koniecznie musimy wykorzystać całą mąkę).
Gotową masę zdejmujemy z palnika, lekko ją studzimy, dodajemy jajko i dokładnie wszystko razem łączymy (jeśli ciasto będzie bardzo gęste ostatecznie można dodać do niego 1 jajko więcej).
Gotowe ciasto (jeszcze ciepłe) przekładamy na blat lub stolnicę, lekko je wyrabiamy w rękach, w razie potrzeby podsypujemy odrobinę mąki, dzielimy je na 2 równe części, każdą część rozwałkowujemy na prostokąt o wielkości ok. 22 x 33 cm. (lub ciut większy, w zależności od wymiaru blaszki, w której będziecie piec ciasto).
Blaszkę o wymiarach 22 x 33 cm. wykładamy papierem do pieczenia, na spód wykładamy jedną część piernikowego ciasta, na nim zachowując z każdej strony margines 1 cm. rozsmarowujemy masę marcepanową, powidła śliwkowe (jeśli powidła są gęste można zamienić kolejności i najpierw położyć na piernik powidła, a później marcepan), na górę ciasta układamy równomiernie drugi piernikowy placek, który delikatnie sklejamy z dolnym ciastem (aby zapobiec wypłynięciu marcepanu i powideł w trakcie pieczenia), wstawiamy ciasto do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni  i pieczemy je ok. 25 – 30 minut.
Upieczone ciasto wyjmujemy z piekarnika, lekko je studzimy i jeszcze ciepłe lukrujemy przygotowanym lukrem.
Lukier:
Cukier puder rozcieramy w małej miseczce z koniakiem, aż oba składniki się dokładnie połączą i gotowe :)
Polukrowane ciasto zostawiamy odkryte na noc, następnego dnia rano kroimy je na kwadraciki (boki można odkroić i zjeść), wkładamy je do szczelnie zamkniętej puszki i tam, w warstwach przełożonych pergaminem przechowujemy krajankę aż do świąt :)


Zobacz również:
Masy do piernikowej krajanki świątecznej


[1] Wszystkie przyprawy można zastąpić przyprawą do piernika, proporcjonalnie do ww. składników, polecam firmy Kotanyi lub Kamis.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz