poniedziałek, 17 czerwca 2013

Biszkopt królowej Wiktorii (Victoria spong cake)

… czyli banalnie proste, klasyczne, angielskie ciasto, które zadziwi Cię smakiem. Mimo, że jest to tylko biszkopt przełożony bitą śmietaną i owocami ma w sobie coś tak wyjątkowego, że smakuje wszystkim i to bez wyjątku :) Ten biszkopt to coś zupełnie innego niż doskonale Wam znane klasyczne, polskie biszkopty – jest ciężki, wilgotny i bardzo maślany… przełożony słodką śmietaną kremówką i świeżymi, soczystymi truskawkami tworzy deser idealny… nie bez powodu było to ulubione ciasto królowej Wiktorii :) Śmiem twierdzić, że jest to jedno z lepszych, a zarazem najprostszych ciast z dodatkiem owoców jakie ostatnio jadłam i piekłam, a dodatkowo ma jeszcze jedną wielką zaletę – w zależności od pory roku możemy zastąpić truskawki innymi owocami – świetnie smakuje również z malinami i borówkami!
Biszkopt z tego przepisu stanowi świetną bazę do różnego rodzaju tortów i idealnie nadaje się do obkładania masą cukrową. Zapraszam do wypieków…
Przepis na bazie przepisu z gazetki Dekoracja Ciast Deagostini (nr. 1).
Składniki:

Biszkopt:
- 200 g. cukru
- 200 g. miękkiego masła
- 4 średnie lub 3 duże jajka
- 200 g. mąki pszennej
- 2 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia (ja użyłam tylko 1,5 łyżeczki)
- szczypta soli
- 2 łyżki mleka (opcjonalnie)
- odrobina aromatu waniliowego lub śmietankowego do ciast (opcjonalnie)

Dodatkowo:
- 250 g. śmietany kremówki 36 % (jeśli śmietana jest mało gęsta można dodać 1 śmietan  fix)
- ok. 200 – 250 g. świeżych truskawek
- dokładnie zmiksowany dżem lub konfitura truskawkowa
Przygotowanie:
Biszkopt:
Wszystkie składniki na ciasto powinny być w temperaturze pokojowej.
Do dużego garnka wkładamy miękkie masło, cukier i ubijamy je mikserem, aż masa będzie puszysta. Następnie dodajemy po kolei jajka, dokładnie ubijając masę przed dodaniem kolejnego jajka. Gdy masa będzie już gładka i dokładnie ubita przesiewamy do niej mąkę, proszek do pieczenia, sól i bardzo delikatnie wmieszujemy je do masy łyżką. Jeśli masa będzie za gęsta możemy dodać do niej odrobinę mleka. Można do smaku dodać również odrobinę aromatu.
Gotową masę dzielimy na dwie równe części, przelewamy ją do dwóch tortownic o średnicy 20 cm. wyłożonych papierem do pieczenia (musimy wyłożyć dno i boki formy), wstawiamy je do piekarnika nagrzanego do temperatury 190 stopni (u mnie 180 stopni na termo obiegu + góra – dół) i pieczemy ok. 20 minut, do tzw. suchego patyczka.
Aby dokładnie obłożyć tortownice papierem do pieczenia można np. odrysować na papierze koło o średnicy tortownicy, wyciąć je i w taki sam sposób przygotować szeroki pasek do obłożenia boków – ma on być kilka centymetrów szerszy i wyższy niż obwód tortownicy, aby zrobić zakładkę. Przygotowanymi wycinkami z papieru obkładamy tortownice lekko wysmarowaną masłem (dzięki temu papier będzie lepiej trzymał się formy) i wylewamy na nie przygotowane ciasto. Ja spód tortownicy wyłożyłam papierem do pieczenia, a boki wysmarowałam masłem i obsypałam kaszą manną. Jeśli nie mamy dwóch takich samych tortownic możemy upiec biszkopt w jednej blaszce, a po upieczeniu i dokładnym ostudzeniu podzielić go  na dwie równe części.
Upieczone biszkopty wyjmujemy z formy, przewracamy do góry nogami, zdejmujemy papier, ponownie odwracamy je do góry nogami i odstawiamy na bok do całkowitego ostygnięcia. 
Na paterze układamy jeden blat biszkoptu, na nim rozsmarowujemy cienką warstwę dżemu, wykładamy ubitą śmietanę kremówkę (możemy dodać do niej troszkę cukru pudru do smaku, żeby była słodsza), układamy pokrojone w grubsze plasterki truskawki jedną przy drugiej, przykrywamy je drugim blatem biszkoptu, lekko go dociskamy do całości ciasta, wierzch posypujemy cukrem pudrem. Smacznego…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz