czwartek, 27 czerwca 2013

Jak zrobić domowe lody bez maszyny?

Większość przepisów na domowe lody wymaga użycia maszynki do lodów, ale czy ten gadżet jest niezbędny by zrobić lody? Większość z nas odmawia sobie tej przyjemności sądząc, że bez maszynki lody nie wyjdą… Nic bardziej mylnego, wyjdą i to w dodatku pyszne, dające nam mnóstwo satysfakcji, że zrobiliśmy je samodzielnie.
Zaletą korzystania z maszyny do lodów jest to, że w efekcie końcowym lody mają bardziej kremową i gładką strukturę. Natomiast lody ubijane jedynie mikserem mogę mieć w fakturze kryształki lodu, charakterystyczne dla sorbetów, ale nie oznacza to, że będą niedobre, czy mniej smaczne.
Można uniknąć takich efektów i co ważniejsze jest na to dość sporo sposobów. Ja przedstawię Wam w pigułce kilka najpopularniejszych, abyście otrzymali zadowalające Was efekty.
Po 1 – Pojemnik z pokrywką, w którym będziemy zamrażać lody musimy wcześniej dokładnie schłodzić w zamrażarce, można go włożyć do zamrażarki nawet kilka godzin wcześniej zanim będziemy przygotowywać lody. Musi to być dość spory i sztywny pojemnik, ponieważ będziemy w nim miksować lody w trakcie mrożenia.
Po 2 – Jeśli przepis na lody wymaga podgrzewania na gazie trzeba lody przed włożeniem do zamrażarki dokładnie schłodzić – można w tym celu zrobić lodom łaźnię kąpielową, czyli wstawić pojemnik z lodami w większy garnek wypełniony zimną, lodowatą wodą lub kostkami lodu – musimy przy tym uważać, aby woda nie wpadła do lodów.
Po 3 – Ubitą mieszankę lodową przekładamy do zamrażalnika i w ciągu pierwszych 2 – 3 godzin mrożenia wyjmujemy lody z zamrażarki co pół godziny (metoda Davida Lebovitz) i dokładnie ubijamy je początkowo łyżką, później mikserem rozbijając w ten sposób kryształki lodowe, które powstają zwłaszcza przy ściankach pojemnika. Maszynka do lodów robi to za nas na bieżąco napowietrzając masę w trakcie mieszania, my musimy zrobić to sami przy pomocy miksera.
To w zasadzie powinno wystarczyć, aby nasze lody miały odpowiednio kremową i gładką konsystencję. Jeśli chcecie i macie taką możliwość możecie również przed przelaniem masy do pojemnika ubić ją w blenderze, wtedy będzie bardziej gładka i jednolita.
O innych technikach mrożenia lodów możecie przeczytać tu.  
Oprócz tego potrzebujecie jeszcze dobry, sprawdzony przepis na lody, ale takich na szczęście jest mnóstwo i z tym akurat nie będzie problemów – wystarczy znaleźć przepis na lody o smaku, który najbardziej lubicie, zastosować się do powyższych instrukcji przygotowania lodów bez maszynki i na pewno będziecie zadowoleni… powodzenia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz