poniedziałek, 24 czerwca 2013

Dżem truskawkowy najlepszy

… w tym roku po raz pierwszy postanowiłam zrobić domowy dżem truskawkowy i dlatego wybrałam przepis, który jest w 100 % naturalny – bez dodatku sztucznych dodatków zagęszczających, które jak się okazuje są całkowicie zbędne. Do przygotowania tego dżemu potrzebujecie jedynie 3 składniki: truskawki, cukier i sok z cytryny. Dżem jest naprawdę przepyszny, słodki i pomijając gotowanie bardzo szybki w przygotowaniu. Dzięki temu mam już zapas słodkiego dżemu na zimę o pięknym, intensywnie czerwonym kolorze – będzie idealny do kanapek ze świeżego chleba z własnego zakwasu, ale jest on również świetnym dodatkiem do różnego rodzaju deserów, naleśników czy lodów. Zapraszam do korzystania z przepisu, póki jeszcze się da – niestety sezon truskawkowy w Polsce jest bardzo, bardzo krótki :(
Przepis na bazie tego przepisu, który zyskał grono naprawdę mnóstwa wielbicieli i nic w tym dziwnego,bo jest genialny, naturalny i pyszny :) Za radą osób, które już go wypróbowały zmniejszyłam nieco ilość cukru, a dżem i tak jest słodziutki, więc jeśli lubicie mało słodkie dżemy proponuję dać odrobinę mniej cukru :)
Składniki: (na ok.5 małych słoiczków)
- 2,5 kg. świeżych, dojrzałych truskawek (podana waga dotyczy gotowych truskawek, bez szypułek)       
- 1 kg. cukru
- 80 ml. soku z cytryny (można zastąpić gotowym sokiem cytrynowym) 
Przygotowanie:
Zaczynamy od przygotowania słoiczków: wszystkie słoiczki (łącznie z zakrętkami) dokładnie myjemy, płuczemy i wyparzamy we wrzątku – do każdego słoiczka wlewamy trochę wrzątku (do ok. 1/3 wysokości słoika), przykrywamy je zakrętkami i zostawiamy je tak na ok. 5 – 10 minut. Po tym czasie wylewamy ze słoiczków wodę i odstawiamy je na bok.
Truskawki dokładnie płuczemy, obieramy z szypułek i kroimy na mniejsze kawałki.
Cytrynę sparzamy we wrzątku i wyciskamy z niej sok tak, abyśmy otrzymali 1/4 szklanki soku.
Lekko osuszone truskawki przekładamy do bardzo dużego garnka, takiego na ok. 6  7 litrów (w początkowej fazie gotowania truskawki mocno bulgoczą) i miażdżymy je tak, aby powstało nam truskawkowe puree (ja zmieliłam truskawki w blenderze, ponieważ lubię dżem bez kawałków owoców), dodajemy cukier, sok z cytryny, dokładnie je łączymy, wstawiamy garnek na gaz na mały płomień i ciągle mieszając czekamy, aż cukier całkowicie się rozpuści. Po tym czasie zwiększamy płomień na większy, doprowadzamy mieszankę do wrzenia, a gdy zawrze ponownie zmniejszamy płomień na najmniejszy i czekamy, aż  truskawki zaczną gęstnieć i przybierać mocniejszy, intensywniejszy kolor. W między czasie można kilkakrotnie zdjąć z gotującego się syropu pianę, która powstaje podczas gotowania, ale nie jest to konieczne. Czas gotowania zależy od soczystości truskawek – zajmie nam to kilka godzin, ale możemy rozłożyć ten czas np. na 2 dni.
Gotowy dżem przelewamy do uprzednio przygotowanych słoiczków, lekko je zakręcamy, wstawiamy do garnka z gotującą się wodą (woda ma sięgać do ok. 3/4 wysokości słoiczków) i pasteryzujemy je 25 minut. Garnek z wodą najlepiej wyłożyć gazą lub gazetami, aby słoiczki nie poobtłukiwały się o siebie, o dno i boki garnka.
Po pasteryzacji dokładnie zakręcamy słoiczki i odstawiamy je na 24 godziny w ciepłe miejsce, ja zawinęłam je w koc. Po tym czasie przenosimy słoiczki do spiżarni i gotowe :) 
Jak wspomniałam wcześniej można rozłożyć sobie gotowanie dżemu na 2 dni   ja pierwszego dnia gotowałam dżem 1,5 godziny, a drugiego ok. godzinę, czyli w sumie gotowałam dżem ok. 2,5 godziny. 
Zobacz również:

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. No pycha :) Ja się od niego prawie uzależniłam i jjem go prawie do wszystkiego - teraz wiem, że będzie go na pewno za mało na cały rok...

      Usuń