wtorek, 23 lipca 2013

Przetwory - małe ABC

… czyli kilka sprawdzonych patentów na perfekcyjne domowe przetwory.

Jak sprawdzić, czy dżem / konfitura jest gotowa? Na kilka minut wkładamy do zamrażarki mały talerzyk, wlewamy na niego łyżeczkę gorącego dżemu / konfitury, wstawiamy talerzyk z dżemem na chwilę do lodówki lub zamrażarki i jeśli dżem zachowa kształt, nie rozleje się zbytnio na boki i zastygnie, a na powierzchni utworzy się lekko pomarszczona skórka oznacza to, że dżem jest gotowy i nie musimy go już dłużej gotować.

Jak skrócić czas gotowania dżemu / konfitury? Umyte, odszypułkowane, pozbawione ogonków owoce zasypujemy cukrem  i odstawiamy ja na bok na ok. 2 – 4 godziny. Po tym czasie odlewamy z owoców sok i gotujemy go zgodnie z instrukcją danego przepisu. Owoce bez soku  dużo szybciej gęstnieją.

Jak zapobiec powstawaniu piany podczas gotowania dżemu / konfitury? Aby dżem nie pienił się zbytnio podczas gotowania warto w trakcie gotowania dodać do dżemu / konfitury ok. 1 – 2 łyżki masła, co zapobiegnie nadmiernemu powstawaniu piany.

Co zrobić, aby kiszone ogórki nie miały w środku pustych miejsc? Przede wszystkim wybieramy małe ogórki, układamy je w słoikach pionowo, nie zbieramy ich bezpośrednio po deszczu, a podczas kiszenia ogórków chronimy je przed dostępem światła. Wpływa na to również wiele innych czynników na które nie mamy wpływu, np. gleba, stopień nasłonecznienia czy odmiana ogórków. Mimo, że są one od nas zupełnie niezależne jest również kilka sposobów na to, aby zapobiec tzw. dziurom w ogórkach.  Po 1 – należy obcinać końcówki ogórkom, aby gaz nie gromadziłby się w środku ogórka, po 2 – do kiszenia ogórków używamy soli niejodowanej, kamiennej, po 3 – po zerwaniu ogórków należy zalać je zimną wodą na ok. 3 – 4 godziny, po 4 – przed włożeniem ogórków do słoików warto w kilku miejscach ponakłuwać je wykałaczką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz