niedziela, 28 lipca 2013

Mizeria

… czyli najprostsza i najszybsza sałatka, a może raczej dodatek do obiadu. Zazwyczaj podaje się ją w towarzystwie ziemniaków i jajka sadzonego, ale świetnie smakuje również z innymi, mięsnymi potrawami. Jest wiele przepisów na mizerię, do niektórych dodaje się cebulę, do innych czosnek lub szczypiorek – ja dziś podaję Wam przepis na klasyczną mizerię – nie może jej zabraknąć w sezonie ogórkowym :) Do jej przygotowanie potrzebujemy jedynie świeże zielone ogórki, gęstą śmietaną, jogurt naturalny, sól, cukier i kwasek cytrynowy.
Przepis rodzinny.
 Składniki:
- ok. 15 małych ogórków gruntowych
- 2 – 3 duże szczypty soli
- 1 duży jogurt naturalny
- 2 łyżki śmietany 18 %
- 1 łyżka cukru
- 2 małe szczypty kwasku cytrynowego

Przygotowanie:
Ogórki myjemy, obieramy ze skórki , kroimy na cienkie plasterki (im cieńsze tym lepsze), łączymy je z 2 – 3 szczyptami soli i odstawiamy ogórki na bok, aż puszczą wodę (dzięki temu ogórki będą bardziej chrupiące).
Z dużego jogurtu naturalnego odejmujemy 2 łyżki jogurtu, w jego miejsce wkładamy 2 łyżki gęstej śmietany, dodajemy 1 łyżkę cukru, 2 małe szczypty kwasku cytrynowego, dokładnie wszystko razem łączymy i odstawiamy jogurt do lodówki do momentu przygotowywania mizerii (w tym czasie wszystkie składniki mają czas na „przegryzienie się”).
Gdy ogórki puszczą wodę lekko je odciskamy, łączymy z schłodzonym jogurtem i gotowe. Smacznego :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz