niedziela, 14 lipca 2013

Konfitura z czarnej porzeczki

… czarna perła, czyli czarna porzeczka – czas najwyższy docenić jej właściwości lecznicze i jedno z najbogatszych wśród przyrody źródło witaminy C i robić z niej zapasy na zimę! Porzeczki mają właściwości przeciwzapalne, są idealne na przeziębienia, stany zapalne, a 100 g. owoców dostarcza 3 – 4 razy więcej witaminy C niż wynosi norma dzienna dla osoby dorosłej – to najlepsze powody na to, by wziąć się do pracy i zrobić z nich na zimę dżemy, konfitury, soki i co tylko się da i dlatego dziś przedstawiam Wam przepis na moją ulubioną (przepis rodzinny) pyszną, tradycyjną konfiturę domowej roboty. Porzeczki zawierają dużo pektyn, więc wszystkie sztuczne zagęstniki są tu zbędne – czarna porzeczka, woda i cukier wystarczą, aby przygotować tą pyszną, esencjonalną, pachnącą latem konfiturę – zapraszam do skorzystania z przepisu, ponieważ właśnie zaczął się sezon porzeczkowy :)
Składniki: (na ok. 6 małych słoiczków)
- 2,5 kg. czarnej porzeczki      
- 100 ml. wody           
- 1250 g. cukru
Przygotowanie:
Porzeczki dokładnie przebieramy z gałązek, listków i ogonków, płuczemy je w zimnej wodzie, wrzucamy do dużego ganka z grubym dnem (świetnie sprawdza się również prodziż), wlewamy wodę, przykrywamy garnek pokrywką i dusimy porzeczki przez ok. pół godziny, aż się zagotują, zmiękną i puszczą sok. Po tym czasie zmniejszamy płomień na minimalny i dusimy porzeczki bez przykrycia ok. 2 godziny od czasu do czasu przemieszując je, aby się nie przypaliły.
Po tym czasie zdejmujemy porzeczki z ognia, łączymy je z połową cukru, gdy cukier się rozpuści mielimy owoce blenderem i odstawiamy je na bok do całkowitego ostudzenia (najlepiej na całą noc).
Następnego dnia, gdy mamy już pełny obraz konsystencji konfitury na zimno ponownie podgrzewamy ją na wolnym ogniu przez ok. 1 – 1,5 godziny, a w między czasie partiami dodajemy resztę cukru, sprawdzając słodkość konfitury i dosładzamy ją zgodnie z własnymi upodobaniami – ja zazwyczaj używam 0,5 kg. cukru na 1 kg. porzeczek.
Gorącą konfiturę przelewamy do umytych i wyparzonych słoiczków i pasteryzujemy je ok. 10 minut.

Zobacz również:
Przetwory - małe ABC

1 komentarz: