piątek, 5 lipca 2013

Lemoniada

… czyli przepis na zimny, wszystkim doskonale znany, orzeźwiający napój o smaku cytrynowym. Lemoniada to nic innego jak sok z cytryny wymieszany ze słodzoną, przegotowaną wodą,  ale cały sekret idealnej lemoniady tkwi w jej proporcjach. Ten przepis jest genialny, słodko – kwaśny z idealnie wywarzonymi proporcjami, nie ma to jak łyk takiej zimnej lemoniady w upalne dni... Wierzch lemoniady możemy ozdobić plastrami cytryny lub miętą, wtedy całość będzie prezentowała się jeszcze bardziej elegancko…  Jest to przepis bazowy, na klasyczną lemoniadę, ale możemy go modyfikować na wiele sposobów tworząc np. z truskawek lemoniadę truskawkową, zastąpić część lub całość cytryn pomarańczami – otrzymamy w ten sposób lemoniadę pomarańczową, możemy również dodać do niej wódki i powstanie nam pyszny drink dla dorosłych… kombinacji jest bardzo dużo, o czym możecie poczytać na stronie, z której przepis pochodzi. Zapraszam do wypróbowania różnych wariantów lemoniady i dzielenia się pomysłami :)
Składniki: (na ok. 2,3 litra)
- 350 g. cukru (ok. 1,5 szklanki)
- 1900 ml. wody (ok. 7,5 szklanek)
- 350 ml. soku z cytryny (ok. 1,5 szklanki)
Przygotowanie:
W małym garnku łączymy cukier z jedną szklanką wody, wstawiamy je na gaz i doprowadzamy do wrzenia. Gdy cukier się rozpuści i utworzy syrop zdejmujemy wodę z ognia, studzimy ją do temperatury pokojowej (można wstawić garnek z lemeloniadą w dużą miskę wypełnioną zimną wodą), a następnie wstawiamy do lodówki, aż się dokładnie schłodzi.
Gdy woda będzie schłodzona wyjmujemy ją z lodówki, łączymy z sokiem z cytryny i resztą wody, przelewamy lemoniadę do dzbanka i gotowe. Jeśli nie korzystamy z napoju od razu wstawiamy go do lodówki.
Lemoniadę podajemy obowiązkowo z kostkami lodu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz