środa, 8 maja 2013

Chleb pszenno - żytni na zakwasie

… z przepisu Piotra Kucharskiego zaprezentowanego w Dzień Dobry TVN 8.01.2013 r. Ciasto bardzo ładnie współpracuje, rośnie dokładnie jak w przepisie 4 godziny, a sam chlebek jest smaczny, wyjątkowo łatwy i szybki w przygotowaniu, no i rzecz jasna zdrowy, także polecam! Na pewno do powtórki :)
Składniki: (na 2 chleby)

Dzień przed pieczeniem:                
- 200 g. mąki żytniej razowej
- 200 ml. wody         
- 3 łyżki zakwasu      

Po 12 – 18 godzinach:          - 900 g. mąki pszennej         
- 350 ml. letniej wody          
- 100 g. mąki żytniej razowej
- 2 łyżeczki soli          
Przygotowanie:
Gdy mamy zakwas w lodówce wyjmujemy go z lodówki, odstawimy na ok. 1 godzinę, aby nabrał temperatury pokojowej, przekładamy do miski 3 łyżki zakwasu, dodajemy do niego 200 g. mąki żytniej, 200 ml. ciepłej wody, dokładnie mieszamy i odstawiamy przygotowany zakwas na min. 12 godzin (najlepiej na noc).
Z otrzymanego zakwasu odkładamy ok. 50 – 100 g. zakwasu do słoiczka i wkładamy go do lodówki (na wypiek do kolejnego chleba), a do reszty zakwasu dodajemy oba rodzaje mąki, sól, ok. 350 – 400 ml. ciepłej wody (ilość musimy dopasować do gęstości mąki), i dokładnie wszystko mieszamy. Tak przygotowane ciasto przekładamy do 2 keksówek (u mnie 8 x 21 cm.) wyłożonych papierem do pieczenia, przykryć mokrą ściereczką i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 4 – 5 godzin.
Wyrośnięte ciasto chlebowe wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 210 stopni i pieczemy ok. 1 godziny (u mnie 1 godzina i 10 minut).
Podczas pieczenia i po wyjęciu chlebów z piekarnika kilkakrotnie spryskałam je wodą, aby skórka była bardziej chrupiąca :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz