czwartek, 9 maja 2013

Piernik przekładany

… miękki, puszysty, wilgotny, nie za słodki, pachnący cynamonem i przyprawami korzennymi, przełożony konfiturą na bazie powideł śliwkowych i galaretki morelowej, oblany grubą warstwą czekolady… naprawdę niesamowity! Dodatek miodu i kakao nadaje mu pięknego, intensywnego koloru, a masło i śmietana odpowiedniej wilgoci, której każdy szuka w pierniku :) Jest pyszny, idealnie się kroi, wygląda jak z cukierni, długo utrzymuje świeżość, z każdym dniem smakuje coraz lepiej i rozpływa się w ustach… myślę, że jego smak jest nie do podrobienia, jest oryginalny i jedyny w swoim rodzaju :)
Przepis pochodzi ze strony Moje Wypieki, a polewa to jedna ze sprawdzonych przepisów zapisanych w moim kajeciku na stałe :)

Składniki:

Piernik:
- 1 i 3/4 szklanki mąki pszennej        
- 1/2 szklanki cukru   
- 200 g. płynnego miodu       
- 125 g. miękkiego masła      
- 3 jajka          
- 3 czubate łyżki kwaśnej śmietany 18 %
- 1,5 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika       
- 1 łyżeczka cynamonu          
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej      
- 1,5 łyżki ciemnego kakao

Przełożenie:
- 2 słoiki powideł śliwkowych (ok. 580 g.)
- 1 galaretka morelowa


Polewa:
- 2 łyżki masła
- 3 łyżki kakao 
- 4 łyżki cukru
- 5 łyżek śmietany 36 %
Przygotowanie:
Piernik:
Mąkę łączymy z przyprawą korzenną, cynamonem, kakao, sodą i śmietaną.
Miękkie masło ucieramy z cukrem, dodajemy po kolei żółtka i dalej ucieramy. Następnie dodajemy porcjami miód oraz mąkę wymieszaną z dodatkami. Białka ubijamy na sztywną pianę, delikatnie wmieszujemy ją do masy, przekładamy masę do keksówki o wymiarach 12 x 35 cm. wysmarowanej masłem i wysypanej kaszą manną, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 165 stopni i pieczemy ok. 50 – 60 minut, do tzw. suchego patyczka.
Upieczony piernik wyjmujemy z piekarnika, studzimy, a po całkowitym ostudzeniu dzielimy na 3 równe części.
Przełożenie:
Na małym ogniu podgrzewamy powidła, a gdy się zagotują zdejmujemy je z ognia, wsypujemy galaretkę i dokładnie mieszamy, aby galaretka rozpuściła się w powidłach. Gdy powidła lekko przestygną przekładamy nimi piernik.

Polewa:
Na wolnym ogniu rozpuszczamy masło, dodajemy cukier, kakao, śmietanę, dokładnie łączymy wszystko łyżką i jeszcze przez chwilę podgrzewamy polewę na wolnym ogniu. Kiedy polewa lekko przestygnie oblewamy nią równomiernie wystudzony piernik. Smacznego...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz