środa, 8 maja 2013

Puszyste bułeczki

… delikatne, mięciutkie i lekko maślane! Mogą być podane jako zwykłe bułeczki śniadaniowe, lub w wersji słodkiej nadziane ulubionym dżemem lub marmoladą. W obu wersjach są pyszne, no i żadne bułeczki sklepowe nie dorównają im w puszystości :) Przepis znaleziony na stronie Moje wypieki, gdzie można poczytać ile kombinacji można zrobić z tymi bułeczkami…
Składniki: (z połowy porcji, na ok. 7 sztuk)
- 2 szklanki mąki pszennej
- 24 g. świeżych drożdży
- 0,5  szklanki mleka
- 1 łyżka cukru
- 55 g. miękkiego masła
- 1 jajko
- niecała 1/3 łyżeczki soli

Dodatkowo:
1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka
Przygotowanie:
Najpierw przygotowujemy zaczyn drożdżowy: do małej miseczki kruszymy drożdże, dodajemy 1 łyżkę cukru, 2 łyżki mąki i letnie mleko. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Do dużej miski wsypujemy resztę maki, sól, miękkie masło, roztrzepane jajko i wyrośnięty zaczyn drożdżowy. Wszystkie składniki dokładnie wyrabiamy, formujemy kulę, przykrywamy kuchenną ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Gdy ciasto podwoi swoją objętość, dzielimy je na 7 części, formujemy kuleczki i układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, pozostawiając między nimi ok. 1 cm. odstęp. Bułeczki przykrywamy kuchenną ściereczką i ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (aż podwoją swoją objętość i lekko się zetkną).
Wyrośnięte bułeczki smarujemy dokładnie jajkiem roztrzepanym z łyżką mleka, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni (u mnie termoobieg + góra – dół ) i pieczemy ok. 25 minut.[1]

[1] Jeśli w czasie pieczenia zauważymy, że bułeczki się zbyt przypiekają należy przykryć je folią aluminiową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz