środa, 8 maja 2013

Ciabatki (przepis II)

... z przepisu Bajaderki, czyli bardzo smaczna bułka, z pięknymi dziurami, chrupiącą skórką i delikatnym miąższem! Ta ciabatka w zasadzie jest bardzo szybka w przygotowaniu, jednak wymaga wcześniejszego planowania, gdyż zaczyn drożdżowy leżakuje przez całą noc, ale warto na nią poczekać, gdyż jest naprawdę fenomenalna! Jedno zdjęcie zastępuje podobno tysiąc słów, więc dość gadania… popatrzcie sami i bierzcie się do pracy :)
Składniki: 

Zaczyn:
- 1/2 łyżeczki drożdży instant
- 1/2 szklanki ciepłej wody   
- 1 szklanka mąki pszennej   

Ciasto:
- zaczyn        
- 3/4 szklanki ciepłej wody   
- 2 – 2,5 szklanki mąki pszennej       
- 3/4 łyżeczki drożdży instant
- 1 łyżeczka soli           

Przygotowanie:
Zaczyn: 
Do dużej miski wkładamy wszystkie składniki, dokładnie je mieszamy (aż sie dobrze połączą), przykrywamy je folią spożywczą i zostawiamy w niezbyt ciepłym miejscu na ok. 12 – 16 godzin (najlepiej na noc). Zaczyn powinien być bardzo bąbelkowaty.
Ciasto:

Następnego dnia łączymy zaczyn z pozostałymi składnikami i dokładnie wyrabiamy rękoma, aż ciasto będzie jednolite, ale dość luźne i lepkie (zajmie nam to ok. 4 – 5 minut).
Wyrobione ciasto przekładamy do miski wysypanej mąką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie lekko uderzamy ciasto dłonią tak, aby troszkę opadło i ponownie odstawiamy je w ciepłe miejsce na kolejną godzinę.
Wyrośnięte ciasto przekładamy na blat oproszony mąką, posypujemy ciasto z wierzchu mąką, spłaszczamy je lekko ręką na  grubość ok. 2 cm. i przecinamy wzdłuż tworząc dwie bulki o rozmiarach ok. 25 x 10 cm. lub formujemy mniejsze okrągłe / prostokątne bułeczki, które przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia (bułeczki przykrywamy plastikową folią posmarowaną oliwą).   
W między czasie, kiedy ciasto rośnie, rozgrzewamy piekarnik do temperatury 260 stopni (piekarnik powinien się rozgrzewać przez co najmniej 30 minut), na dół piekarnika wstawiamy naczynie z gorącą wodą, wkładamy wyrośnięte bułki, obniżamy temperaturę do 225 stopni i pieczemy je przez ok. 18 – 20 minut, aż będą delikatnie rumiane (nie mogą być spieczone!).
Najlepsze jeszcze na ciepło, posmarowane masłem…

Zobacz również: 
Ciabatki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz