środa, 8 maja 2013

Tradycyjny sernik z polewą czekoladową

… czyli klasyczny sernik pieczony bez spodu. Jest delikatny, mokry, lekko wilgotny, oblany czekoladą, z dodatkiem skórki pomarańczowej i tak pyszny, że można by go jeść łyżką, łyżka za łyżką, aż do ostatniego kawałka... Smacznego :)
Składniki:
- 1 kg. twarogu sernikowego
- 1 kostka masła śmietankowego (200 g.)
- 1 łyżka oliwy
- 200 g. cukru
- 1 cukier waniliowy 15 g.
- 5 średnich jajek
- kilka kropli aromatu pomarańczowego lub waniliowego
- 2 pełne łyżki kaszy mannej
- 2 pełne łyżki mąki ziemniaczanej
- 80 ml. mleka 3,2%
- 70 g. skórki pomarańczowej

Dodatkowo:
- 50 g. czekolady mlecznej
- 50 g. czekolady gorzkiej     
- 40 g. masła
- garść skórki pomarańczowej

Przygotowanie:
Dno tortownicy (23 – 24 cm.) wykładamy papierem do pieczenia, a boki smarujemy masłem i lekko oprószamy kaszą manną.
Skórkę pomarańczową mielimy na drobne kawałki w blenderze.
Miękkie masło ucieramy na gładką masę z żółtkami, cukrem, oliwą, i aromatem. Następnie dodajemy kaszę manną, mąkę i ciągle ucierając stopniowo dodajemy twaróg. Na koniec wsypujemy do masy skórkę pomarańczową, delikatnie ucieramy, dodajemy ubite na sztywną pianę białka i delikatnie wmieszujemy je do masy.
Masę przelewamy do tortownicy, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 170 stopni (u mnie termoobieg + góra – dół), pieczemy 30 minut, delikatnie uchylamy piekarnik (na początku robimy tylko szparę, potem jak temperatura się wyrówna to otwieramy piekarnik całkowicie), oddzielamy nożem sernik od brzegów blachy i pieczemy sernik jeszcze ok. 50 – 60 minut. Sernik studzimy w zamkniętym piekarniku, a następnie wyjmujemy go i odwracamy do góry dnem, aby odparował, po czym odwracamy go ponownie, oblewamy przygotowaną czekoladą i dekorujemy skórką pomarańczową.
W małym garnku rozpuszczamy czekoladę z masłem, mieszamy aż składniki się połączą, odstawiamy polewę do przestudzenia i rozprowadzamy ją równomiernie na zimnym serniku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz