piątek, 10 maja 2013

Golden syrup

… czyli tzw. złocisty syrop, który ostatnio pojawia się w bardzo wielu przepisach… Ma konsystencję płynnego miodu, ale od miodu odróżnia go niecodzienny, nietypowy smak – delikatnie landrynkowy, lizakowy, niektórzy twierdzą, że lekko karmelkowy. Przygotowałam go z chęci wypróbowania sernika orzechowego i nie żałuję, ponieważ zarówno syrup, jak i sernik stały się wielkim hitem :) Najczęściej stosowany jest do słodkich wypieków, ciast, deserów, ale świetnie się sprawdza również jako sos do różnego rodzaju placków, naleśników a także jako rozgrzewający dodatek do kawy czy herbaty… Do jego wykonania potrzebujemy zaledwie trzech składników: wody, cukru i cytryny dlatego zachęcam do jego wykonania – na pewno przyda się Wam nie raz… :)
Przepis pochodzi stąd.
Składniki:
- 200 g. cukru
- 50 ml. wody

Dodatkowo:
- 1 kg. cukru
- 600 ml. wrzącej wody
- 2 łyżki soku z cytryny (można dać więcej)

Przygotowanie:
W dużym garnuszku gotujemy 200 g. cukru z 50 ml. wody na średniej mocy palnika do momentu, aż cukier się skarmelizuje i całość będzie rzadka i będzie miała piękny ciemnozłoty kolor (musimy uważać, aby nie przypalić syropu, ponieważ syrup będzie miał gorzki posmak). Gdy syrop nabierze odpowiedniego koloru zdejmujemy go z ognia.
Do gorącej mieszaniny wody i cukru bardzo ostrożnie dodajemy 600 ml. wrzącej wody (musimy bardzo uważać, ponieważ reakcja będzie prawie wybuchowa), następnie wsypujemy 1 kg. cukru, dodajemy sok z cytryny, dokładnie wszystko mieszamy, gotujemy na wolnym ogniu, aż zawrze, a następnie gotujemy syrop na minimalnym ogniu przez ok. 45 minut (najlepiej nie mieszając w ogóle), aż syrop trochę zgęstnieje.
Gorący syrop będzie lekko rzadki, po wystudzeniu zgęstnieje. Jeśli mimo wszystko po wystudzeniu nie będzie wystarczająco gęsty, wystarczy go jeszcze raz przelać do garnuszka i pogotować. Jeśli będzie zbyt gęsty wystarczy dodać do niego odrobinę gorącej wody i wymieszać.
Gotowy syrop studzimy, przelewamy do małych słoiczków i przechowujemy w kuchennej szafce w temperaturze pokojowej.
Z tego przepisu otrzymacie około 1 litra golden syrupu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz