środa, 8 maja 2013

Idealne ciasto na pierogi

… czyli danie, które zachwyca swoim smakiem cały świat i zawsze może pojawić się na naszym stole! Ten przepis jest dopracowany do perfekcji metodą prób i błędów – jest idealny, rewelacyjny, po prostu jedyny w swoim rodzaju… Gdy raz z niego skorzystasz, będzie on Twoim numerem jeden, a lepienie pierogów stanie się czystą przyjemnością… Ciasto jest miękkie, delikatne, plastyczne i nie wymaga podsypywania mąką.
Składniki na ciasto (na ok. 50 małych pierogów):
- 500 g. mąki pszennej
- 1 szklanka (250 ml) gorącej wody (wrzątku)
- 1 płaska łyżeczka soli
- 1 żółtko
- 1 czubata łyżka masła śmietankowego

Przygotowanie:
Do dużej miski wsypujemy połowę mąki, sól, żółtko, gorącą wodę i mieszamy dokładnie łyżką. Następnie dodajemy drugą połowę mąki i energicznie zagniatamy rękoma. Pod koniec zagniatania dodajemy miękkie masło. Ciasto ugniatamy do momentu, aż będzie miękkie, gładkie, elastyczne i będzie samo odchodzić od rąk.
Następnie ciasto musi „odpocząć” w ciepłym miejscu. W dużym garnku gotujemy wodę do pierogów, na nią stawiamy miseczkę i  gdy miseczka będzie już nagrzana zakrywamy nią nasze ciasto pierogowe na ok. 1 – 2 kwadranse i przykrywamy ściereczką kuchenną.
Po tym czasie odrywamy kawałek ciasta, cienko go rozwałkowujemy, wykrawamy kółka za pomocą szklanki, nakładamy farsz i  formujemy pierogi. Pamiętamy, aby w między czasie pozostałe ciasto leżało pod przykryciem, aby nie wyschło. Analogicznie postępujemy z resztą ciasta.
Do osolonego wrzątku dodajemy 2 – 3 łyżki oliwy (zapobiegnie to sklejaniu podczas gotowania) i partiami wrzucamy pierogi, mieszając je od czasu do czasu, aby nie przywarły do garnka. Gotujemy je około 3 minuty i wyjmujemy łyżką cedzakową.
Musimy jednak pamiętać, że miękkość pierogów zależy od typu i wilgotności mąki: czasem będziemy jej potrzebowali odrobinę więcej, czasem mniej. Jeśli będziemy potrzebować mąki do podsypywania – użyjmy mąki krupczatki.

Cały sekret tkwi w odpowiednim mieszaniu składników. Jeżeli dodalibyśmy do całej mąki wodę, ciasto by szybko stwardniało i było bardzo trudne przy wyrabianiu, i wałkowaniu. Kluczem do sukcesu jest więc kolejność dodawania składników – gdy zmieszamy połowę mąki z wodą i do takiej mokrej konsystencji dodamy resztę mąki, wtedy ciasto będzie idealnie miękkie, delikatne i gładkie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz